دسته‌ها
مقالات

رفع بیماریهای گوارشی معده و روده:سلیاک، ریفلاکس ،زخم پپتیک و تهوع

اختلالات دستگاه گوارش اصطلاحی است که برای اشاره به هر بیماری یا اختلالی که در دستگاه گوارش رخ می‌دهد، استفاده می‌شود. دستگاه گوارش (که به آن دستگاه GI نیز گفته می‌شود) مجموعه‌ای از اندام های توخالی است که یک مسیر طولانی مداوم را از دهان به مقعد ما تشکیل می‌دهد. اندام‌هایی که دستگاه گوارش ما را تشکیل می‌دهند شامل دهان، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ و مقعد هستند.

دستگاه گوارش ما به همراه کبد، لوزالمعده و کیسه صفرا سیستم هضم ما را تشکیل می‌دهد. شبکه گسترده‌ای از رگ‌های خونی خون را به این اندام‌ها می‌رساند و همچنین مواد مغذی را به سایر اندام‌های بدن منتقل می‌کند. اعصاب و هورمون‌ها برای تنظیم عملکرد دستگاه گوارش و باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش ما (به نام فلور روده یا میکروبیوم) با هم کار می‌کنند و در هضم، ایمنی و سلامتی کلی ما نقش دارند. یک کیسه غشایی به نام صفاق همه اعضای دستگاه گوارش را در جای خود نگه می‌دارد. تعدادی از مشکلات یا بیماری‌های مختلف می‌توانند بر دستگاه گوارش اثر بگذارند و در نتیجه هضم و یا سلامت کلی ما را تحت تأثیر قرار دهند. برخی از بیماری‌ها علائم مشابهی دارند و ممکن است قبل از تشخیص، به معاینه‌های پزشکی بیشتری نیاز باشد.

انواع بیماری های گوارشی :علل؛علائم و درمان


انواع بیماری های گوارشی علل؛علائم و درمان

اختلالات شایع دستگاه گوارش شامل موارد زیر است:

بیماری سلیاک 

بیماری سلیاک نوعی اختلال خود ایمنی جدی است که در آن روده کوچک نسبت به گلوتن حساس است. مصرف گلوتن باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به روده کوچک حمله کند و منجر به آسیب به ویلی‌های روده کوچک شود که پرزهای انگشتی کوچکی هستند که باعث جذب مواد مغذی می‌شوند.

بیماری سلیاک می‌تواند در هر سنی شروع شود و علائم آن شامل نفخ، تغییر در عادت روده (یا اسهال یا یبوست)، بثورات جلدی، کاهش وزن و ضعف رشد در کودکان است. در حال حاضر، تنها درمان بیماری سلیاک پیروی مادام‌العمر به یک رژیم غذایی فاقد گلوتن است.

یبوست 

 یبوست اصطلاحی است که برای توصیف مشکل در تخلیه مدفوع به کار می‌رود. همه افراد هرروز تخلیه مدفوع انجام نمی‌دهند، بنابراین فاصله زمانی بین دو تخلیه روده قبل از یبوست در افراد مختلف متفاوت است.

وقتی کسی دچار یبوست می‌شود مدفوع او معمولاً کوچک، سفت، خشک و تخلیه آن دشوار است. علائم دیگر این اختلال ممکن است شامل نفخ یا تحریک در معده و درد هنگام حرکت روده باشد. بواسیر غالباً با یبوست اتفاق می‌افتد. دلایل مختلف زیادی برای یبوست وجود دارد از جمله کم آبی، کمبود فیبر در رژیم غذایی، بارداری، عدم تحرک یا داروهای خاص (مانند داروهای ضد افسردگی، مکمل‌های آهن یا مواد مخدر). ملین‌ها می‌توانند به رفع یبوست کمک کنند و تغییر در شیوه زندگی نیز می‌تواند به جلوگیری از عود مجدد آن کمک کند.

بیماری کرون 

 بیماری کرون یک بیماری مزمن روده است که باعث ایجاد التهاب در دستگاه گوارش در هر نقطه بین دهان و مقعد می‌شود اما ناحیه‌ای که در آن روده کوچک وارد روده بزرگ می‌شود بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. علت دقیق کرون ناشناخته است اما در بعضی از کشورها شایع‌تر است. همچنین وجود این بیماری در سایر اعضای خانواده و رژیم غذایی و استرس نیز ممکن استاین  بیماری را تشدید کند.

علائم کرون ممکن است شامل اسهال باشد که به مدت چند هفته ادامه دارد، و درد شکم و کاهش وزن نیز از دیگر علائم آن محسوب می‌شود. حدود 50٪ از افراد مبتلا به بیماری کرون متوجه خون یا مخاط در مدفوع خود هستند و برخی ممکن است نیاز فوری به تخلیه روده یا احساس تخلیه ناقص را گزارش دهند. درمان دارویی ممکن است شامل آمینوسالی سیسیلات‌ها، کورتیکواستروئیدها، ایمونومدولاتورها و بیولوژیک‌ها باشد. جراحی نیز ممکن است یک گزینه مناسب برای درمان این بیماری باشد.

اسهال 

 علائم اسهال شامل مدفوع مکرر، شل و آبکی است که معمولاً با نیاز فوری به توالت رفتن همراه است. درد شکم یا گرفتگی شکم نیز ممکن است رخ دهد و گاهی اوقات حالت تهوع یا استفراغ نیز وجود دارد. ویروس‌ها به ویژه نورو ویروس‌ها یکی از دلایل عمده اسهال هستند که علت اصلی اسهال و شیوع استفراغ در کشتی‌های کروز است. سایر دلایل شایع شامل باکتری‌ها از جمله سالمونلا، کامپیلوباکتر و ژیاردیا، برخی بیماری‌ها (مانند بیماری سلیاک یا بیماری کرون)، . عدم تحمل غذا یا داروها می‌باشد. داروهای ضد اسهال مانند لوپرامید یا دیفنوکسیلات باعث کندی حرکت روده می‌شوند و محلول‌های الکترولیت برای درمان کم آبی بدن که معمولاً با اسهال بیش از حد رخ می‌دهد، مفید هستند. بعضی اوقات ممکن است داروهای دیگری مانند آنتی بیوتیک‌ها نیز برای درمان اسهال مورد استفاده قرار گیرند.

بیماری دیورتیکولار 

 بیماری دیورتیکولار یک بیماری مزمن است که در آن کیسه‌ها یا برآمدگی‌های کوچکی به نام دیورتیکول در روده ایجاد می‌شود. زمانی که غذای هضم نشده در روده گیر کند، دیورتیکول‌ها ملتهب شده و باعث درد و یبوست و گاهی تب، حالت تهوع یا گرفتگی می‌شود. به این مشکل دیورتیکولیت گفته می‌شود. بیماری دیورتیکولار شایع است و نیمی از افراد بالای 60 سال را درگیر می‌کند. اگرچه برخی از افراد از نظر ژنتیکی مستعد این بیماری هستند اما به نظر می‌رسد که رژیم غذایی کم فیبر علت اصلی آن است. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری دیورتیکولار علائمی ندارند و این بیماری اغلب از طریق کولونوسکوپی برای غربالگری سرطان روده بزرگ کشف می‌شود. درمان آن معمولاً با رژیم غذایی پر فیبر و مسکن ملایم انجام می‌شود.

بیماری ریفلاکس معده معده(GERD)

 ریفلاکس معده همچنین عنوان سوزش سر دل یا ریفلاکس اسید نیز شناخته می‌شود. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که حلقه فیبرهای عضلانی که ورودی معده ما را احاطه کرده است (معروف به اسفنکتر تحتانی مری) ضعیف می‌شود و به جای اینکه محکم بسته بماند تا از برگشت جریان غذا به مری ما جلوگیری کند، تا حدی باز می‌شود و اجازه می‌دهد که مقداری از محتویات معده و اسید به مری بازگردد. مواد غذایی هضم شده و اسید معده که به مری نشت می‌کنند باعث سوزش مری و گلو می‌شود.

علائم اصلی مرتبط با ریفلاکس معده عبارتند از: نارسایی، سوزش سر دل، درد قفسه سینه و حالت تهوع. بیماری ریفلاکس معمولاً با آنتی‌اسیدها، مسدود کننده های H2 یا مهارکننده‌های پروتون پروتون درمان می‌شود.

بواسیر و زخم مقعد 

 بواسیر وقتی اتفاق می‌افتد که بالشتک‌های مقعد (که نواحی کوچکی از بافت‌های حاوی ورید هستند که باعث باز شدن مقعد می‌شوند و از بی اختیاری جلوگیری می‌کنند) درگیر و متورم می‌شوند. بواسیر می‌تواند به صورت بیرونی یا داخلی رخ دهد و هر دو نوع به طور معمول هنگام خروج مدفوع از روده خونریزی می‌کنند. بواسیر بیرونی مانند خوشه‌های انگور کوچک به نظر می‌رسد و ممکن است در هنگام التهاب بسیار قرمز، حساس و دچار خارش شود. بواسیر داخلی می‌تواند باعث ایجاد فشار در داخل روده شود و معمولاً قابل مشاهده نیست. بعضی اوقات ممکن است بعد از حرکت روده، از روده خارج شود (که می‌تواند بسیار دردناک باشد). درمان بواسیر با پمادهای آنتی‌هموروئید و / یا شیاف است. ممکن است سایر روش‌های درمانی خاص مانند اسکلروتراپی، لیزر درمانی یا جراحی نیز مورد نیاز باشد.

زخم مقعد پارگی‌های کوچکی در بافت نازک است که مقعد را پاره می‌کند. این مشکل در نوزادان شایع است و اغلب هنگام خروج مدفوع از روده بزرگ اتفاق می‌افتد. ملین‌ها و رژیم غذایی پر فیبر می‌توانند عبور مدفوع را آسان‌تر کرده و از بروز زخم مقعد جلوگیری کنند.

سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)

 سندرم روده تحریک‌پذیر توسط کالج آمریکایی گوارش به عنوان “ناراحتی شکمی همراه با عادات روده تغییر یافته” تعریف شده است. معمولاً بیشتر افراد قبل از تشخیص این بیماری، سه سال درگیر آن هستند و حداقل به سه پزشک مختلف مراجعه کرده‌اند. برخی از مواردی که باعث ایجاد اشکال در تشخیص می‌شوند، علائم متفاوت این بیماری است. برخی از افراد به احتمال زیاد یبوست دارند (یبوست-غالب IBS یا IBS-C) ، برخی دیگر اسهال (اسهال حاوی IBS یا IBS-D)، در حالی که تعداد معدودی هم در زمان‌های مختلف یبوست و اسهال را تجربه می‌کنند (IBS مخلوط). علائم این بیماری به بسیاری از بیماری‌های دیگر مانند اندومتریوز، ژیاردیا، آلرژی غذایی یا بیماری التهابی روده نیز شباهت دارد و احتمال بسیاری از این بیماری‌ها قبل از تشخیص IBS باید رد شود. درمان سندرم روده تحریک‌پذیر بستگی به نوع آن دارد (مثلاً یبوست یا اسهال غالب) و معمولاً شامل دارو و تغییر رژیم است.

عدم تحمل لاکتوز 

بدن افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز به اندازه کافی آنزیم لاکتاز تولید نمی‌کند و هضم لاکتوز، نوعی قند موجود در شیر گاو، بز و شیر گوسفند، را با مشکل مواجه می‌کند. همچنين ممكن است با آسيب روده (مانند بيماري يا بعد از عمل جراحي) يا با بیماری‌هایی مانند بيماري سلياك يا كرون همراه باشد. علائم آن معمولاً شامل باد، نفخ، درد شکم، حالت تهوع یا اسهال در طی 30 دقیقه تا 2 ساعت پس از خوردن مواد غذایی حاوی لاکتوز است.

سندرم سوء جذب 

 سندرم‌های سوء جذب به تعدادی از بیماری‌ها و اختلالت مختلف اشاره دارد که روده کوچک قادر به جذب مواد مغذی مانند پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها یا مواد معدنی نیست. دلایل بیشماری برای سندرم سوء جذب وجود دارد مانند استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک‌ها، بیماری‌های کیسه صفرا  کبد یا لوزالمعده، بیماری‌هایی مانند بیماری کرون، سلیاک، پانکراسیت مزمن و فیبروز کیستیک و نقص هنگام تولد. درمان این سندرم‌ها به بیماری زمینه‌ای و میزان سوء جذب بستگی دارد.

پولیپ‌ها و سرطان کولورکتال 

پولیپ‌ها توده‌هایی هستند که در سطح داخلی روده بزرگ ایجاد می‌شوند. دو نوع اصلی پولیپ وجود دارد. یک نوع (آدنوم‌ها یا پولیپ‌های آدنوماتوز) که احتمال تبدیل آن‌ها به سرطان روده بزرگ بسیار بالا است و در صورت ایجاد شدن باید کاملاً از بین بروند.

سرطان روده بزرگ سومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در بین زنان و مردان است. بیشتر سرطان‌های روده بزرگ به آرامی رشد می‌کنند و تا رسیدن به اندازه بزرگ علائم کمی ایجاد می‌کنند. به همین دلیل غربالگری سرطان کولورکتال از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا سرطان روده بزرگ در افراد 45 تا 75 ساله شایع‌تر است. درمان سرطان کولورکتال بستگی به این دارد که سرطان در چه مرحله‌ای تشخیص داده می‌شود و ممکن است شامل جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی باشد.

بیماری زخم معده (PUD)

 بیماری زخم گوارشی اصطلاحی است که برای توصیف هر دو زخم معده و اثنی عشر. این بیماری سوراخ‌های کوچکی است که می‌تواند در لایه درونی معده شما (زخم معده) یا قسمت بالای روده کوچک شما (زخم اثنی عشر) ایجاد شود. زخم‌های اثنی عشر شایع‌ترین نوع زخم‌های گوارشی هستند و بیشتر در مردان بین 30 تا 50 سال مشاهده می‌شود. زخم معده اغلب در افراد میانسال یا افراد مسن دیده می‌شود.

شایع‌ترین علت زخم زخم‌های گوارشی عفونت باکتریایی به نام Helicobacter pylori (H. pylori) است که معمولاً در دوران کودکی ایجاد می‌شود، اگرچه بیشتر افراد هرگز به زخم مبتلا نمی‌شوند. استفاده بیش از حد از داروهای ضد التهاب مانند آسپرین، ایبوپروفن یا دیکلوفناک، تولید بیش از حد اسید در معده و استعمال سیگار نیز از دلایل شایع این بیماری است. علائم این زخم‌ها معمولاً شامل درد شکم و سوزش قلب است. درد زخم‌های اثنی عشر با غذا خوردن آرام می‌شوند در حالی که درد ناشی از زخم معده با خوردن غذا بدتر می‌شود. درمان این بیماری معمولاً شامل داروهایی برای کاهش تولید اسید در معده یا محافظت از معده و درمان برای از بین بردن عفونت هلیکوباکتر پیلوری است.

کولیت اولسراتیو 

کولیت اولسراتیو فقط بر لایه درونی روده بزرگ اثر دارد. اگرچه روده بزرگ تنها بخشی از روده است که به آن مبتلا می‌شود اما کل روده بزرگ در اثر این بیماری ملتهب است. علائم آن شبیه به بیماری کرون است و شامل اسهال و نیاز مکرر به تخلیه روده (که به آن تنس نیز گفته می‌شود) است. چرک و مخاط نیز ممکن است در نتیجه زخم‌هایی که در روده بزرگ ایجاد می‌شوند تولید شوند. علائم دیگر این بیماری شامل خونریزی رکتوم یا مدفوع خونی، درد شکم، خستگی و کاهش اشتها است. اگرچه به نظر می‌رسد پاسخ ایمنی غیرطبیعی مسئول التهاب است و رژیم و استرس این وضعیت را وخیم‌تر می‌کند اما علت اصلی آن ناشناخته است. به نظر می‌رسد ژنتیک نیز در بروز کولیت اولسراتیو نقش دارد. بسته به شدت بیماری، درمان با داروهای کورتیکواستروئیدها، داروهای ضد صرع، ایمونومدولاتورها و داروهای بیولوژیک‌ است.

استفراغ 

 استفراغ به اختلالی گفته می‌شود که محتویات معده به زور از طریق دهان خارج شود که معمولاً غیر ارادی است. حالت تهوع اصطلاحی است که برای توصیف احساس این بیماری به کار می‌رود یا حالتی که قبل از شروع استفراغ ایجاد می‌شود. عفونت ناشی از باکتری‌ها، ویروس‌ها یا سایر میکروارگانیسم‌ها یکی از شایع‌ترین دلایل استفراغ است. آلرژی‌های غذایی، میگرن و بارداری نیز ممکن است باعث استفراغ شود. درمان استفراغ به علت آن بستگی دارد و ممکن است شامل محلول‌های ضد میکروبی و ریوییداسیون باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *